top of page

З ДОСВІДУ РОБОТИ

Я, Щубелка Вікторія Стефанівна, вчитель початкових класів Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №12. Хочу ознайомити вас із досвідом своєї роботи. Закінчила Мукачівське педагогічне училище, а згодом і Мукачівський педагогічний університет. Спеціаліст вищої категорії, маю звання «старший вчитель».

Моє  життєве кредо: «Мудрий не той, хто знає багато, а той,  чиї знання корисні»

Вже більше 22 років щоранку я з нетерпінням чекаю на своїх  маленьких слухачів і співрозмовників, моїх найголовніших непідкупних  критиків. Їх  безкорисливі дитячі серця і  допитливі оченята завжди надихають, направляють, окрилюють.

Головною у моїй роботі є особистість дитини. Тому мета моєї педагогічної діяльності полягає у створенні сприятливих умов для всебічного розвитку кожного учня.

А найголовнішим завданням для себе вважаю навчити дітей слухати і чути, дивитися і бачити, мислити, глибоко вникаючи в суть явищ і подій. Кожну дитину вважаю по-своєму талановитою, тому намагаюся  зробити все, щоб дитячий талант розквітав з перших шкільних років.

Впродовж останніх років працюю над проблемою « Формування першооснов читацької культури молодших школярів».

Вибрану мною проблему вважаю актуальною, оскільки вона набула ще більшої актуальності за останні роки, адже у величезному потоці інформації,  центр повідомлення змістився  від книги до комп’ютера.  .

Тож, ставлю собі за мету – привернути увагу учня до книги, в тому числі й електронної, адже життя в сучасному світі диктує свої умови. Вважаю, що інтерес до інформаційних технологій слід  використати і спрямувати в потрібне русло.

Переконана, що саме на читанні ґрунтується як процес навчання, так і вся подальша життєдіяльність людини.

Щоб привернути увагу учня до книги, намагаюся урізноманітнювати форми уроку. У своїй діяльності не відмовляюся від традиційних методів навчання, але дуже часто перевагу віддаю інноваційним технологіям. Обираю такі форми і методи роботи, застосування яких сприяє розвитку читацької культури.

Щоб сформувати стійкий інтерес до книги, читання повинне викликати захоплення і здивування. З цією метою використовую прийоми «Цікаво знати», «Чи знаєте ви, що…» - повідомляючи цікаві факти із життя автора, чи історії написання твору. Люблю зацікавлювати учнів літературним твором, так званими буктрейлерами – роликами, які створюють візуальний образ книги, вірша, оповідання. Неабиякий інтерес викликають в учнів завдання для виконання яких потрібно, користуючись технікою колажу, створювати макет обкладинки твору, чи рекламу книги, афішу вистави.

Щоб навчити читати швидко, пропоную дітям такі вправи, що розвивають швидкість читання, збільшують обсяг оперативної пам’яті.

  1. Читання тексту за 1 хвилину

  2. Читання перевернутого тексту.

  3. Читання тексту через слово.

  4. Читання з використанням системи позначок «Поміч»

  5. Читання з передбаченням

  6. "Жива картинка" (один учень читає, інший мімікою, жестами, рухами тіла "ілюструє" прочитане).

  7. Переказ від імені героя, ланцюжком

  8. Написання  електронного листа героям твору

  9. Написання листа в минуле

 

Цікавими для учнів є вправи, які сприяють запам’ятовуванню значного обсягу інформації:

  • Подивись на будь-яку незнайому картинку протягом 5 секунд. Закривши її, перелічи предмети.

  • За одну хвилину назви якомога більше іменників, пов’язаних з вивченим твором.

  • «Вчись говорити без пауз

  • «Лабіринти читання».

  • «Смугасте читання».

Велику увагу приділяю усвідомленню прочитанного, тому перед читанням тексту систематично проводжу словникову роботу,  працюю над вдосконаленням свідомості читання.

На всіх уроках навчальний процес стараюся зробити осмисленим, завжди намагаюся розвивати учня в цілому як особистість, навчаю, спостерігати, цікавитись,  думати, бути активним учасником діяльності. Так,  при підготовці до вивчення нової теми, групі дітей даю випереджуюче завдання: відшукати цікаву інформацію,  про письменника, а із зібраних фактів вже від час уроку ми формуємо візитівку автора.

 

Велику увагу приділяю організації самостійної роботи на уроці, постійно привчаю учнів до самоконтролю і взаємоконтролю, а тому парна і групова форми роботи стали невід'ємною частиною  уроків, вони дають можливість донести навчальний матеріал до кожного учня, адже школярі, навчаючись самі, навчають інших.  Учні на моїх уроках  є активними  учасниками навчального процесу, а тому виявляють  ґрунтовні знання і вчаться застосовувати їх у нестандартних умовах.

Ми з учнями давно вже стали родиною, тому і свій вільний час часто проводимо разом. В минулому році відвідали  виставку картин Тараса Табаки у художній галереї «Ілько». Також побували на телеканалі «Тиса», мали змогу ознайомитись із роботою радіостудії. Згодом відвідали Краєзнавчий музей. У цьому році плануємо побувати у Долині нарцисів і побачити ботанічний сад навесні.

За роки роботи моє життєве кредо стало й педагогічним: «Мудрий не той, хто знає багато, а той,  чиї знання корисні»

Сподіваюся, що отримані знання і вміння будуть корисними  моїм учням і допоможуть їм зорієнтуватися в сучасному суспільстві, стати успішними громадянами нашої країни.

bottom of page